Disiplin Jones Modeli

Beden Dili, Teşvikler ve Verimli Yardım Jones Modeli

Disiplin Jones modelinin ana odak öğrencilerin kendi kendini kontrol destekleyen yardım etmektir. Bu amaçla doğru onun vücut dilini vurgu en etkin kullanımı, istenen davranışı motive teşvikler sağlamak açıklamaktadır ve bağımsız çalışma süresinde öğrencilere etkili ve verimli yardım sağlamak için işlemlerin detayları.

Jones’un Anahtar Fikirler.

1. Öğrencilerin görev kapalı veya başka öğretmen veya diğer sınıf üyeleri rahatsız çünkü tipik sınıflarda Öğretmenler kendi öğretim süresinin yaklaşık% 50 kaybedersiniz.

2. Pratik Öğrenci aksaklığı iki çeşit bu kayıp zaman tüm sonuçları -. Izni (% 80) ve genel, sesler yapma dahil, goofing hayal, ya da izni olmadan birinin koltuğu çıkmadan konuşuyor

3. Öğretmenlerin sistematik şiddetle disiplini yardımcı teknikler üç çeşit istihdam varsa bu kayıp öğretim Çoğu zaman kurtarılabilir:

(I) etkili vücut dili,
(ii) teşvik sistemleri ve
(iii) etkili bireysel yardım.

4. Duruş içeren etkili vücut dili, göz teması, yüz ifadesi, sinyaller ve fiziki yakınlık – İyi sınıfta disiplini ilk tekniği temel sebebinin.

5. Öğrencilerin görev, tam bir iş kalır ve düzgün davranmaya motive Teşvik sistemleri, aynı zamanda iyi bir disiplin kuvvetle katkıda bulunur.

6. Öğretmenler hızlı ve etkin öğrencilere bireysel yardım sağlamak için mümkün olduğunda, öğrencilerin daha iyi davranır ve daha fazla iş tamamlamak.

Kullanılan Vücut dili bir olgu.

Aşağıdaki Jones tarafından önerilen olarak kullanmak koymak vücut dili bir örnektir:

 1. Sam ve Jim konuşmak ve Bay Smith kesirler bölmek için kullanılan süreci açıklayan iken gülüyor. Bay Smith, onlarla göz teması yapar bir an duraklar, sonra yaptığı açıklama ile devam ediyor. Bay Smith onlara bakar ve durakladığında Sam ve Jim muhtemelen konuşmayı bırak. Ama onlar devam ederse …
 2. Bay Smith tekrar duraklar göz teması yapar, ve biraz ama ısrarla başını sallar. O kısacık palmiye Çıkış sinyali verebilir. O bu sinyaller gönderir Sam ve Jim muhtemelen konuşmayı bırak. Ama onlar devam ederse …
 3. Bay Smith sakince hareket ve Sam ve Jim yanındadır. O, “onlar kuruluna gidip nasıl sekizde biri tarafından beş eights bölmek bize gösterebilir? Bize ne yapmamız gerektiğini söyle, adım adım düşünüyor kim.”, Sınıf sorar Sam ve Jim neredeyse kesinlikle şimdi konuşmaya durur.Ama onlar devam ederse …
 4. Bay Smith onlarla göz teması yapar ve sakince, “diyor Jim, Sam, sana hemen konuşmaya durdurmak istiyoruz.”

Onlar Bay Smith direkt emrine karşı herhangi bir nedenle olursa, Bay Smith erkek veya koltuk onlara odaya zıt yönlerden, ya da son çare olarak ayırmak için yeterince ders vermiyor o da gözaltına alınır onları bilgilendirir. Bu durumların herhangi birinde, bir takip toplantısı çocuklar ile gerekli olacaktır, ve meydan okuma devam ederse, o müdür, müdür yardımcısı, danışmanı ve / veya çocuklar ebeveynler tarafından ele alınacaktır.

Tüm durumlarda en şiddetli hariç, Bay Smith sadece beden dili kullanılır unutmayın, hiçbir sözlü çatışma ve derste sadece ufak yavaşlamalar vardı. Öğretim öğrencileri görev tutuldu, devam ve öğretme-öğrenme zamanı korundu.

Teşvik Sistemleri

Jones öğrencilerin motivasyonunda bir araç olarak, teşvikler, onun sınıf yönetimi programında önemli bir yer verir. O en etkili öğretmenler bazı sistematik teşvikler kullanılır bulundu, ama çoğu öğretmen tüm etkisiz ya da onlara kullanılan. Etkisiz öğretmenler genellikle iş benzeri olanlar dışlanmak, görüntülenir ve sahip işaretleri yıldızlı kullandı.

Bu tür teşvikler ile sorun onlar sadece iyi başarı gitmek olduğunu; daha az yetenekli öğrenciler, bir kez ödül için çekişme, çalışması için hiçbir şeyim kalmadı. Ayrıca, pek çok öğrenci için, bir rozet alırken veya doğrultusunda ilk olma, konuşma ya da hayal kurma ve sevinçleri ile güçlü rekabet etmez.

Sınıfta kullanılabilecek bazı gerçek teşvikler nelerdir?
Genellikle öğrenciler bir film izleme, sanat gibi tercih edilen etkinlikleri beklentisiyle iyi yanıt, ya da kişisel çıkarlarımızı veya arkadaşlarınızla konuşmak için serbest vakit. Bu tür grup çalışmaları hemen hemen tüm öğrencilerin bunları elde etmek için fazladan çaba için yeterince onları arzu gerçek teşvikler vardır. Birçok öğretmen gibi ödüller ve teşvikler gibi sertifikalar gibi somut nesneleri kullanın. Onlar pahalı ya da dağıtmak için zor olabilir çünkü bu daha az arzu vardır ve onlar çok az eğitim değeri var.

Eğitim Değer

Mümkün ölçüde, her sınıf döneminde eğitsel değere sahip faaliyetlerine tahsis edilmelidir. Sadece öğrencilerin oyalayarak, ama çok az öğretir çalışmak, nadiren haklı olabilir. Öğrencilerin büyük keyif aldığım birçok eğitimsel değerli faaliyetler, hem bireysel hem de grup vardır. Bireyler için iyi bir öğrenci diğer öğrencilerle birlikte sanat çalışmaları, plan yapmak, ödevlerini okumak, ya da kişisel çıkarlarımızı neden olan “serbest zaman” dır.

Kelime “serbest” rağmen, öğrenciler sadece bir şey yapmak için sol değil, ne de rehberlik kuralları olmadan devam yok. Özgürlük onaylanmış çeşitli aktiviteler seçim olmasıdır. Toplam grup etkinlikleri oyuyla seçilen ve tüm öğrencilere ayrılan süre içinde aynı faaliyette edilebilir.

Jones’un sisteminin aynı anda iki önemli biter gerçekleştirir: Tüm resim getirilen çünkü ilk, tüm öğrenciler için etkili olduğunu; ikincisi, bunu uygulamak kolaydır. Öğretmenler sadece dört mutlaka yapılması gerekir, bunlar:

 1. Sisteminin kurulması ve açıklamak.
 2. Sınıf onlar teşvik süresinde tadını çıkarmak isteyen faaliyetler öğretmen tarafından onaylanmış hangi zaman zaman oy ver.
 3. Bir kronometre edinin ve bilinçli kullanın.
 4. Zaman öğrencilerin tercih ettikleri etkinliği zaman tahsis kayıp olabileceği süreyi için düşük tercih faaliyetlerinde sınıfı yürütmek için gerekli hazır olun.

Çalışır olmadığı zaman

Bir teşvik sisteminin etkinliğini kaybederse, bunun nedeni aşağıdakilerden biri olması muhtemeldir:

 1. Tercih faaliyetleri bayat büyüdü olabilir. Bu sınıf yeni tercihlerine konuyu görüşmek ve karar vermek için izin ile tedavi edilir.
 2. Sınıfı geçici olarak bu tür olağandışı hava, tatil, okulda özel olaylar, ya da bir kaza olarak rahatsız edici oluşumları fazla heyecanlı olabilir.Böyle durumlarda öğretmen anlatım ve tartışma ile, bir süre için teşvik programı askıya alabilir.
 3. Bireysel öğrenciler zaman zaman kendini kontrol kaybetmek ya da öğretmen meydan karar verebilir. Bu durumda, kusurlu öğrencinin odada izole edilmelidir ya da ofis için kaldırıldı.Öğretmen sınıfı öğrencilerin bireysel odadan izolasyon veya kaldırılması o sonucun eylemler için cezalandırılmış olmayacak neyin bir politika kurabilir.

Verimli Yardım Sağlanması

Onlar sinyal her öğrenciye yardım sağlayan zaman ortalama harcanan düşündüm ne kadar zaman Jones öğretmenleri sordu. Öğretmenlerin her bir öğrenci ile bir iki dakika için harcanan hissettim. Jones’un araştırma öğretmenlerin aslında her öğrenci ile dört dakika geçirdi bulundu. Bu kadar zaman tüketilen ve imkansız harcanan süreyi Kişi başına sadece bir dakika bile olsa öğretmen, çalışma süresi boyunca daha bir kaç öğrenci katılmak için yapılan beklerken, bazı öğrenciler birkaç dakika harcayayım ki.

Jones’un gözlemler o dört içsel sorunları yaşıyorsanız gibi bağımsız koltuk eserinde anlatmıştır, bunlar:

 1. Yardım için tüm isteklere cevap öğretmenler için yeterli zaman.
 2. Wastedstudent süresi.
 3. Yaramazlık nedeniyle yüksek potansiyel.
 4. Daimi bağımlılık.

Jones dört sorunları nasıl daha verimli yardım sağlamak için öğretim öğretmenler aracılığıyla çözülebilir olduğunu belirledi. O bunu gerçekleştirmek için üç adım önerdi:

Birinci adım:
Öğrencilerin öğretmenin kolayca ulaşılabilecek şekilde sınıfta oturma düzenleyin. Sığ konsantrik yarım daire önerilmektedir. Aksi halde öğretmenin çok fazla zaman ve odanın bir ucundan diğerine dashing enerji kullanır.

Adım iki:
açık örnekler ve talimatlar vermek gibi modelleri veya grafikler gibi grafik hatırlatmalar, kullanın. Bunlar matematik problemleri, cümle yapıları hakkında ipuçları veya ders için sadece yazılı yönergeleri çözmede adımları gösterebilir. Bu hatırlatmaları gönderdi ve onlar yardım için öğretmen aramadan önce öğrenciler tarafından konsülte edilebilir.

Üç Adım:
Bu adım Jones büyük stok yerleştirir biridir. Bu minimum düzeyde bireysel yardım vermek için kullanılan zaman kesmek için nasıl öğrenme içerir.Bunun nasıl yapıldığını görmek için, öğretmenler normalde aşağıdaki gibi bir sorgulama öğretici şeklinde yardım vermek düşünün:

“Sorun nedir?”

“Tamam, yapmamız gereken ilk şey ne demiştin?” (Bekler; tekrarlar soru.)

“Ikinci olduğu yok. İlk adımı unutuyorsun.

Ne oldu? tekrar düşünün. “(Öğrenci nihayet bir tahmin edinceye kadar bekler.)” Hayır, beni başka bir örnek size yardımcı olsun. Suppose__ “

Genellikle bu yardım modunda öğretmen neredeyse istekleri yardım her öğrenci için kavram veya süreç reteaches.

Önceki örnekte dört dakika beklenmedik her etkileşim harcanan nasıl gösterir. Yardım daha çabuk temin edilecek ise, bu sorgulama yöntemi yeniden irdelenmesi gerekmektedir. Jones öğretmenler çok farklı bir şekilde yardım vermek için eğitir, ve o her bir öğrenci için 20 saniye veya daha az yapılması gerektiğini savunuyor. Burada öğrencinin yanında gelen zaman öğretmenin ne yapması gerektiğini,:

 1. 1Quickly doğru öğrencinin yapmış olduğu bir şey bulmak ve olumlu söz. (Ya da “Sizin iş çok temiz” “Buraya kadar iyi iş.”)
 2. Öğrenci olacak almak basit bir ipucu veya öneri verin. (“Grafik üzerinde adım 2 izleyin.” Veya “burada bulmak.”)
 3. Hemen bırakın.

Jones tanımlanan önemli sorunları çözer bu şekilde sağlanan yardım. Öğretmenler yardıma ihtiyacı her öğrenci katılmak için zaman var. Öğrenciler öğretmen ve taşkınlıklarını bekliyor az boşa zaman harcamak.oluşma olasılığı daha azdır.

Öğretmen tarafından Rapid dolaşımı da ellerini kaldırıp yok öğrencileri tarafından yapılan çalışma daha iyi izlenmesine olanak verir. Hataları işlerinde dikkat edildiğinde, öğretmen diğerlerine verildiği gibi yardım aynı tür sağlayabilir.

Öğretmenler için Jones’un hatırlatmalar

Üç beceri kümeleri önce bahsedilen – beden dili, teşvik sistemleri ve verimli yardım – disiplinin Jones sistemin çekirdeğini oluşturmaktadır. Öğretmenler için Hatırlatmalar aşağıda sunulmuştur;

 • Aksaklığı yakalayın. Erken ve hemen onunla başa.
 • Vücut dili yerine kelimeleri kullanın. Eğer duruş, göz teması, yüz ifadesi ve jestleri ile iş demek Göster.
 • Hatalı çalışan veya okuyan öğrenciler ile ilgili fiziki yakınlık kullanın.
 • Çalışma ve iyi davranışlarını motive grup teşvik sistemi kullanın.
 • Verimli bireysel yardım sağlayın; 10 saniye etkileşimleri hedefliyoruz.
 • Tehditler kullanmayın; kuralların oluşturulması ve taşkınlıklarını katılmak.

Jones’un Model

Jones’un araştırma genellikle öğrencilerle çalışma “doğuştan” denir öğretmenler görülen davranışları izole etmiştir. Jones ayrıca birçok öğretmenin gün için günlük öğretim baskıları içinde de onları öğrenmek asla rağmen bu davranışları çoğu, öğretilebilir olduğunu bulmuştur. Özel eğitim bölüm sayesinde, çoğu öğretmenin genellikle en etkili tek karakterize davranışları edinebilirler.

Ama öğretmen ertesi gün dönüştürdü sınıfa yürüyeceksiniz Jones’un çalışmaları okuyup olduğunu düşünmek gerçekçi değildir.

Diye tarif eylemleri defalarca uygulanan olmalıdır.Neyse ki, öğretmenleri onları öğrenmek için pahalı, zaman alıcı eğitim seminerleri gitmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, Jones önerileri ışığında kendi sınıf davranışlarını değerlendirmek ve geliştirmek istiyorum bazı davranışları ayırabilirsiniz. Sonra tek sınıfta birine yeni öğrenmelerini alabilir. Bu Jones önerileri avantajlarından biridir – onlar sınıfa tam teşekküllü bir sistemin toplam olarak alınacak, ancak bunun yerine icra edilebilir, mükemmel ve artımlı eklendi yok.

Model Uygulama

(Sam çalışmayacaktır)
, Sam Bay Andrews ‘sınıfında oldukça uysal olduğunu.O sınıf bozan ve biraz diğer öğrenciler ile sosyalleşme yok asla. Ama Bay Andrews ‘en iyi çabalarına rağmen, Sam nadiren bir atama tamamlar. O umurumda değil. O hemen hemen hiçbir çaba ortaya koyarak, sadece orada olduğunu. Nasıl Jones Sam uğraşacak? Jones Bay Andrew Sam’in davranışını iyileştirmek için aşağıdaki adımları öneririm:

 1. Onunla sık sık göz temasında bulunun. Sonra aşağıya bakar dahi, öğretmeni ona doğrudan bakmak emin olmalısınız. O bunun farkında olacak ve o çalışmaların başlayacağı yönünde yeterli onu rahatsız edebilir.
 2. Sam yakın taşıyın. Dersi sunarken onun yanında durun.
 3. Her zaman göz teması yapılabilir yüz ifadeleri ve el işaretleri teşvik kullanın.
 4. Koltuk çalışma sırasında Sam sık yardım verin.Onun ilerleme ders sırasında birkaç kez kontrol edin; spesifik öneriler vermek ve hızla hareket ettirin.
 5. Sam ile kişisel bir teşvik sistemi kurma – iş belli bir miktar Sam değerlerini bir şey kazanır. 6.Çalışma ile Sam, tüm sınıf için ödüller kazanın hangi bir sistem kurun. Bu Sam eklendi akran desteği getiriyor.

Charles, CM, 1989, sınıf disiplini Bina: modelleri uygulamaya, Longman’ın Inc, New York’ta bu modeli ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki referanslar bulunabilir.(Sayfa 88-102).

Jones, F., 1987, Pozitif sınıfta disiplini, McGraw-Hill, New York.

Disiplin Jones Modeli” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir