İstenmeyen Davranışların Değiştirilmesi Sınıfın Öğretim Ortamı

::Örnek bir olay::

Teddy’den Üç Mektup

Tedyy Stallard’ı 15 yıl önce, beşinci sınıfta, iki yıllık bir öğretmenken tanıdım. Sınıfıma ilk girdiği günden beri Teddy’den nefret etmiştim. Hiçbir çocuğa özel bir antipati göstermemem gerektiğini biliyor. Ama insan doğası gereği, parlak, güzel ve zeki insanları tercih etme eğilimindedir.
Tedyy pis bir çocuktu. Hem de ara sıra değil, sürekli olarak pis kokan bir çocuktu. Ayrıca, bir türlü adlandıramadığım tuhaf bir kokusu vardı. Fiziksel kusurlarının çokluğuna ek olarak, zihinsel durumu da pek parlak değildi. İlk haftanın sonunda, onun sınıftaki diğer çocuklara göre umutsuz bir biçimde geri kaldığını anlamıştım. Yalnız yetersiz bilgiye sahip olmakla kalmıyordu, yavaş öğrenen bir çocuktu. Hızla ondan uzaklaşmaya başladım.
O yıl en iyi öğrencilerim ve onları izleyenler üzerinde yoğunlaştım. İtiraf etmeye utanıyorum, kırmızı kalemimi kullanmaktan sapıkça bir zevk alıyor ve ne zaman Teddy’nin ödevlerini kontrol etsem, zaten bol kullandığım yanlış işaretlerini iyice koyu kırmızı yapıyordum.
“Yetersiz bir çalışma” diye yazıyordum kağıtların üstüne. Çocuğu açıkça hırpalamadığım halde, sınıf tutumumu farketmişti. Kısa sürede Teddy sınıfın günah keçisi oldu. Sevilmeyen ve sevilmesi mümkün olmayan, dışlanmış bir kişi haline geldi. Ondan hoşlanmadığımı biliyor, fakat nedenini anlamıyordu. Aslında ben de ona karşı neden böyle yoğun bir hoşnutsuzluk duyduğumu bugün bile anlayabilmiş değilim. Tek bildiğim, bu küçük çocuğa kimsenin aldırmadığı ve benim de durumu düzeltecek hiçbir şey yapmadığımdır.
Bir yılbaşı günü çocuklardan gelne hediyeleri açıyordum. Sıra Teddy’ninkine geldi, paketin içinden taşların çoğu dökülmüş gösterişli bir bilezik ve yarısı boşalmış bir kolonya düştü. Bileziği koluma taktım ve kolonyayı sürdüm. Teddy yanıma gelerek “Tıpkı annem gibi kokuyorsunuz, bileziği size çok yakıştı, beğendiğinize sevindim.” dedi ve hızla sınıfı terketti. Ben kapıyı kilitleyip, masama oturdum ve ağlayarak, Teddy’ye çektirmiş olduğum yoksunluğu telafi etmeye, ilgili bir öğretmen olmaya karar verdim.
Teddy ile özel olarak ilgilendim. Ders çalıştırdım, ödevlerini kontrol ettim ve eksikliklerini tamamlamaya çalıştım. Hızlı fakat emin adımlarla sınıf seviyesine yetişiyordu. Notlar giderek yükseldi, sınıfın en iyileri arasına girdi. O yıl okuldan ayrıldı. Daha sonra üç mektup aldım. 15 yıl sonra aldığım üçüncü mektubunda “Bugünden itibaren ben tıp doktoru Theodere J. Stallard’ım.” diyordu ve beni nikahına davet ediyordu. Ben de kendisini tebrik ettim ve “kutlarım, başardın, hem de kendi başına, benim gibilere rağmen” diye cevap yazdım. Nikahında elbette orada olacağım.

Konuyla İlgili Video İzlemek İçin Tıklayınız

Konuyla İlgili Flash İzlemek İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir